Biyografi

İrem Derlen, üç kuşak Moda’lı bir ailenin kızı olarak Kadıköy’de dünyaya geldi.

Müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda başlayan Derlen’in ses rengi daha o yıllarda çevresi tarafından fark edilmeye başlandı. Ortaokul yıllarında başladığı okul orkestrasının solistliğini mezuniyetine kadar devam ettirdi.

1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi “Sosyoloji” bölümüne girdi. İkinci sınıf öğrencisiyken İstanbul Devlet Operası sanatçısı Otilia Maria Radulescu İpek ile vokal çalışmalarına başladı. 1998 yılında Doç. Dr. Filiz Ergün’ün öğrencisi olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan/Opera bölümüne girmeye hak kazandı. Konservatuar öğrenciliği sırasında üç yıl süresince Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası ve Opera Korosu’nda sözleşmeli “Koro Elemanı” (Soprano) olarak çalıştı.

Mezun olduğu sene “Opera Sanat Dalı” Yüksek Lisans bölümüne birincilikle girmiş olmasına rağmen, mezun olduğu her iki bölümü de ortak bir paydada buluşturabileceği düşüncesiyle tercihini Yıldız Teknik Üniversitesi “Sanat ve Tasarım” Yüksek Lisans bölümünden yana kullandı.

Bu bölümden “1990 sonrası Türkiye Müzik Endüstrisi’nde Müziğin Üretim, Dağıtım ve Tüketim Odakları” konulu master teziyle mezun oldu.

Profesyonel müzisyen olarak stüdyo kayıtları (reklam cingılları, radyo spotları ve jenerik müzikleri) ve sahne çalışmaları yapmakta olan İrem Derlen aldığı klasik eğitimi popüler Batı müziği şan teknikleri ile birleştirerek özel şan dersleri vermenin yanı sıra çeşitli pop ve rock gruplarının solistlerine vokal koçluğu (ses geliştirme, sesin doğru ve çok yönlü kullanımı üzerine performans çalışmaları, şan – repertuar ve solfej çalışmaları) yapmaktadır. Kurumsal odaklı (şirket çalışanlarına yönelik) koro ve şarkı söyleme atölyeleri düzenlemektedir.

Sahnede 12 farklı dilde şarkı söyleyen İrem Derlen, kurucusu olduğu orkestrası “ Tria Orkestrası” ile Jazz, Latin, Opera/Napoliten, Greek, Türkçe ve Yabancı Pop, 70’ler – 80’ler - 90'lar ve Disco tarzı ağırlıklı programlar yapmakta, uzun yıllardır özel ve kurumsal gecelerde sahne almaktadır.

Aralık 2010’da “Harikalar Diyarı” grubu ile Garo Mafyan prodüktörlüğünde, JKS & EMI Müzik Türkiye etiketiyle piyasaya çıkan Jazz & Pop / Lounge tarzındaki “Bak Kalbine” adlı albümü kaydetmiştir.

2017 Temmuz ayında ‘Gidelim Haydi’ adlı üç şarkılık maxi single albümünü Kınay Production etiketiyle yayınlamıştır.

Sanatçının Gürkan Kömürcü ile birlikte üretip yorumladıkları ‘Kaç Kez’ adlı ilk düet single projesi videoklibi ile birlikte 2019 Mart ayı itibariyle Mana Müzik & Kınay Production ortaklığıyla dijital platformlarda yerini almıştır.

İletişim Bilgileri

Sosyal Medya Yönetimi
Ceylan Karaca

ck@ceylankaraca.com


Basın İletişim (PR)
Emre DUYMAZ

duymazemre@gmail.com

0535 311 86 72

Instagram